Metody treningowe - Metoda treningu podwójnie dzielonego

Metoda ta polega na podzieleniu dotychczasowego jednego treningu na dwa odrębne. Jeden z nich wykonujemy w godzinach rannych, drugi zaś w późno popołudniowych. Każdy z treningów obejmuje ćwiczenia tylko na jedną grupę mięśniową, np. w poniedziałek rano ćwiczymy mięśnie klatki piersiowej, a po południu tricepsy. Tak rozłożony trening daje nam możliwość skierowania całej posiadanej energii do bardzo solidnego przećwiczenia wybranej grupy mięśniowej. Możemy również lepiej skoncentrować się na pracy ćwiczonych mięśni. Niewątpliwie wadą tej metody jest konieczność poświęcenia treningowi w zasadzie całego dnia.

Metoda napinania mięśni

Trzeba zauważyć, że wielu ćwiczących powtórzenia wykonuje zbyt szybko. Dla ułatwienia wykonania ćwiczenia stosuje nawet „bujanie” tułowiem, a także „podrzucanie” ciężaru. Są to techniki nieprawidłowe, ponieważ znaczną część drogi ciężar pokonuje nie dzięki pracy mięśni, ale dzięki sile rozmachu. Dla prawidłowego rozwoju mięśni ćwiczenie w ten sposób jest małowartościowe, ponieważ zaangażowanie mięśni w wykonanie określonej pracy jest o wiele mniejsze.

Aby mięśnie rozwijały się prawidłowo, powinny one pracować w pełnym zakresie ruchu. Wskazane i zalecane jest również ich dodatkowe napinanie. Jest to tak ważne, że zostało wprowadzone jako sama w sobie metoda. Z tegoż systemu tej korzysta wielu kulturystów i bardzo sobie go chwalą. Jednak, aby móc z tej metody korzystać, po pierwsze trzeba ćwiczyć z ciężarem tak dobranym, aby każdy ruch był wykonywany w pełnym zakresie i po drugie, żeby ruch mógł być w całości kontrolowany. Pamiętajmy o tym: należy napinać mięśnie w całym zakresie ruchu, „czuć” ich pracę w każdej fazie ruchu.

Nazwa użytkownika