Trenuj razem z nami

W poprzednim wpisie omówiliśmy sposób przeprowadzania treningów oraz odżywiania sie przez pierwsze osiem tygodni po przerwie wakacyjnej. Mieliśmy oczywiście na uwadze fakt, iż podczas miesięcy: lipca i sierpnia nie mieliście nic, albo prawie nic wspólnego z wysiłkiem fizycznym.

Naszą propozycją było stopniowe wdrażanie urlopowiczów w system treningów, mając na uwadze łagodne wprowadzenie ich mięśni w system ciężkiej pracy. Pracy jaką są, a co najmniej powinny być dobrze przeprowadzane treningi kulturystyczne. Łagodne wchodzenie organizmu w wysiłek miało ustrzec ćwiczących przed szeregiem nieprzyjemnych zdarzeń, jakie mogą się im przytrafić, a przede wszystkim przed stagnacją i przetrenowaniem, a także wszelkimi urazami i kontuzjami. Żywimy szczerą nadzieję, iż nasze zalecenia i uwagi umożliwiły trenującym względnie szybki powrót do formy, a tym samym do masy mięśniowej i siły jaką mieli przed wakacjami.


Skoro mamy już przynajmniej to, czego dorobiliśmy się przed wakacjami, to przed kolejnymi, coraz to trudniejszymi etapami wypada popracować nad wytrzymałością całego organizmu a szczególnie nad wytrzymałością mięśni. Tylko zwiększenie wytrzymałości zapewni nam - w miarę dalszych, już znacznie trudniejszych treningów -doskonałe przygotowanie mięśni do dużej intensywności ćwiczeń oraz w perspektywie zwiększenie masy mięśniowej i siły. Pamiętajmy o tym, że mięśnie prawidłowo wprowadzone w wysiłek, nie tylko dobrze znoszą coraz większe przeciążenia, ale szybciej i lepiej się regenerują. Są też - jak pisaliśmy wyżej -bardziej odporne na urazy i kontuzje.

Praca nad zwiększeniem wytrzymałości mięśni również będzie się wiązała ze znacznym podniesieniem intensywności treningów. Wyrażać się to będzie zwiększeniem ilości ćwiczeń, ilości serii i powtórzeń w seriach, skróceniem przerw między seriami a także zwiększeniem ciężarów, na których ćwiczymy. Nie obejdzie się też bez wprowadzenia metod i technik treningowych charakteryzujących się utrudnieniami, które mają znakomity wpływ na podniesienie wytrzymałości mięśni.

Zatem intensywne treningi to wytrzymałość, a wytrzymałość to możliwość dalszej ich intensyfikacji, zaś stałe zwiększanie intensywności treningów to droga ku coraz większej masie mięśniowej i sile. Niby paradoks, a jednak prawidłowość, klasyczne sprzężenie zwrotne.

Tags: 

Nazwa użytkownika